Katalikai iš Lietuvos Sibire: šaltiniai, istoriografija ir tyrimo perspektyvos

Католики из Литвы в Сибири: источники, историография и перспективы исследований

Authors

  • Viktor Bilotas Vytauto Didžiojo universitetas
  • Kęstutis Žemaitis Vytauto Didžiojo universitetas

DOI:

https://doi.org/10.7220/2335-8785.82(110).4

Pagrindiniai žodžiai:

katalikai iš Lietuvos Sibire, šaltiniai, istoriografija, tyrimo perspektyvos, diskusija

Santrauka

Straipsnyje apžvelgiami Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos istorikų, dalyvavusių diskusijoje apie Lietuvos katalikus, savanoriškai ar prievarta atsidūrusius Sibire, pranešimai. Virtualaus apskritojo stalo dalyviai nustatė temos šaltinių bazę, apibūdino jos tyrimo laipsnį, apibrėžė tolesnių tyrimų perspektyvas.

Kalbant apie šaltinius, pažymėta, kad nemaža dalis jų saugoma Sibiro archyvuose. Tai – atskiri dokumentai ar bylos bažnyčių, perkėlimo komisijų, policijos, žemės matininkų, valsčių administracijų, kaimo draugijų, politinių partijų, švietimo įstaigų, tautinių draugijų, gyventojų surašymo komisijų, religijos reikalų komisarų, tremtinių, repatriantų fonduose. Vertingos medžiagos yra ir centriniuose Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos istoriniuose archyvuose, Vatikano ir vienuolijų ordinų archyvuose. Vilniaus mokslinėse bibliotekose galima rasti kelių Sibire tarnavusių lietuvių kunigų rankraščius. Iš publikuotų šaltinių diskusijos dalyviai ypatingą dėmesį skyrė atsiminimų, dokumentų, laikraščių straipsnių leidiniams. Kaip papildomi šaltiniai buvo minimi ir asmeniniai laiškai, nuotraukos, epitafijos.

Istoriografijoje apie Sibiro Katalikų Bažnyčią vyrauja bendro ar prolenkiško pobūdžio studijos, kuriose katalikai iš Lietuvos dažniausiai nėra išskiriami kaip atskira kategorija arba visai neminimi. Tyrimų, skirtų būtent Lietuvos katalikams Sibire, yra labai nedaug, tad didelis kiekis šaltinių atveria plačias perspektyvas tyrimams – kolektyviniams, tarptautiniams, tarpdisciplininiams. Tyrimo objektais galėtų būti Lietuvos katalikų kasdienybė, iškilių asmenybių biografijos, kultūrinis ir religinis gyvenimas. Pažymėta, jog labai svarbus yra mokslinis rinktinių šaltinių leidinys. Straipsnyje pateikiamas kritinis aparatas ir studijų nuotolinės konferencijos tema sąrašas.

Published

2022-11-30

Numeris

Skyriai

Archyvai. Šaltiniai