Tėvo vaizdinys šiuolaikinėje lietuvių ir anglų paauglių problemų prozoje

Authors

  • Justė Povilaitienė Šiaulių universitetas

DOI:

https://doi.org/10.7220/2335-8769.72.5

Pagrindiniai žodžiai:

Tėvas; Tėvystė; Paauglys; Problemų proza; Migracija; Socializacija; Tapatumas; Psichosocialinė raida

Santrauka

Šiuolaikinėje paauglių literatūroje, kurioje dažniausiai fiksuojamas kasdienis paauglių gyvenimas ir jų problemos bei socialinės realijos, atsispindi vaiko santykis su tėvu, tėvo vaidmuo, tėvystės jausmas ir šių aspektų transformacijos. Tėvas, kaip ir motina, yra pagrindinis vaiko socializacijos institutas net ir paauglystėje, todėl, atrodo, aktualu analizuoti ir interpretuoti paaugliams skirtus kūrinius, kurie yra ne tik šiuolaikinių paauglių gyvenimo dokumentai, bet ir paauglių literatūros lauko dalyviai, diktuojantys ir atliepiantys naujausias paauglių prozos tendencijas.

Šiame straipsnyje išanalizuoti ir palyginti keturi šiuolaikiniai lietuvių ir anglų paauglių problemų prozos kūriniai apie migraciją, juose reprezentuojamas tėvas ir tėvystė, tėvo vaidmuo paauglio socializacijos, tapatumo konstravimo ir psichosocialinės raidos procesuose. Tyrime remiamasi komparatyvine tematologija, kuri dera su Luigi’io Zojos (2006) tėvo istorine, psichologine ir kultūrine perspektyva. Taip pat kūrinių analizei pasitelkiami pagrindiniai paauglių socializacijos aspektai (Broom, Bonjean, Broom 1992; Berns 2009). Atlikus paauglių problemų prozos kūrinių analizę paaiškėjo, kad nepriklausomai nuo kultūros – ar kūrinį parašė lietuvių, ar anglų rašytojas, – tėvo vaidmens svarba paauglio gyvenime iš esmės vienoda. Pasirinktų romanų tyrimas atskleidė įvairiapusiškus tėvo vaizdinius ir tėvystės apraiškas: nuo tėvo reproduktoriaus iki tėvo, visapusiškai besirūpinančio savo atžala. Palyginus skirtingus tėvo vaizdinius galima daryti išvadą, kad šiuolaikinėje paauglių problemų prozoje tėvo autoritetas iš dalies patyrė tam tikrus pokyčius, kuriuos lėmė ne tiek straipsnyje akcentuojami istoriniai įvykiai, kiek šeimos ideologija, socialinės normos ir vertybės, kultūriniai skirtumai. Todėl dažnai paaugliams skirtuose kūriniuose pastebimas tėvo eliminavimas iš vaiko gyvenimo yra ne tendencinga kultūrinė realija, apibrėžianti tėvo vaidmens sunykimą Vakarų kultūroje, o paauglių literatūros ypatybė, rašytojo kūrybinis žaismas.

Atsisiuntimai

Download data is not yet available.

Atsisiuntimai

Publikuota

2020-01-16

Kaip cituoti

Povilaitienė, J. (2020). Tėvo vaizdinys šiuolaikinėje lietuvių ir anglų paauglių problemų prozoje. Deeds and Days / Darbai Ir Dienos, (72), 89–102. https://doi.org/10.7220/2335-8769.72.5

Numeris

Skyriai

STRAIPSNIAI