Mokytojų profesinės žinios kuriant STEM integruotas užduotis
DOI:
https://doi.org/10.15823/p.2023.149.4Pagrindiniai žodžiai:
kvalifikacijos kėlimas, mokytojų žinios, STEM, praktiniai užsiėmimai, pradinė mokyklaSantrauka
Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos (toliau – STEM, angl. STEM – Science, Technology, Engineering, and Mathematics) integracijos į ugdymo procesą skatinimo tikslui pasiekti būtina organizuoti mokytojų profesinį tobulėjimą. Literatūroje pateikiama keletas tyrimų, kurie apima dalyko turinio žinias (angl. SMCK– Subject Matter Content Knowledge) ir pedagoginio turinio žinias (angl. PCK – Pedagogical Content Knowledge), susijusias su tokiais dalykais kaip matematika, gamtos mokslai ar technologijos, tačiau jokių žinių apie pačią STEM integraciją nepavyksta aptikti.
Šis tyrimas papildo mokslinius tyrimus, nes pateikiama naujų įžvalgų apie žinias, kurių reikia mokytojams įgyvendinant STEM praktines užduotis. Šiuo atžvilgiu trejus mokslo metus buvo vykdomas empirinis tyrimas pagal mokytojų kvalifikacijos tobulinimo programą, kurios tikslas – suteikti mokytojams žinių, reikalingų STEM pobūdžio užduotims įgyvendinti pamokose. Tyrimui atlikti buvo naudojama dokumentų analizė ir kokybinė tyrimų metodologijos prieiga, turinti interpretacinį pobūdį. Dalyviai – šeši dirbantys mokykloje mokytojai, kurie trejus mokslo metus dalyvavo profesinio tobulinimo programose.
Šis atliktas tyrimas rodo, kad mokytojai turi įgyti specialių teorinių ir techninių žinių STEM praktinėms užduotims rengti. Vis dėlto, norėdami jas veiksmingai įgyvendinti pamokoje, mokytojai taip pat turi išnaudoti ir asmeninę kompetenciją, kad transformuotų specializuotas teorines ir technines žinias ir padarytų jas prieinamas mokiniams. Šiame tyrime nustatytos naujos žinių kategorijos apima specializuotas žinias, kurios yra būtinos mokytojams, kad jie galėtų sėkmingai pritaikyti STEM integruotas užduotis klasėje.
Atsisiuntimai
Publikuota
Kaip cituoti
Numeris
Skyriai
License
Copyright (c) 2023 Maria Cristina Costa, António Domingos
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.