Estetinė meno paradigma ir jos poveikis vaiko asmenybės ateities formavimui

Authors

  • Maria Aleksandrovna Semenova Moscow City University, Russian Federation
  • Maria Alexandrovna Bykovskaya Moscow City University, Russian Federation

DOI:

https://doi.org/10.15823/p.2020.138.7

Pagrindiniai žodžiai:

estetinis vystymasis, meninis kūrybiškumas, estetinė meno paradigma, edukacinės veiklos

Santrauka

Autoriai nagrinėja vaiko asmenybės estetinio vystymosi problemą. Jie pagrindžia prioriteto ugdant šiuolaikinio žmogaus kultūrines, dvasines ir moralines bei estetines asmenybės savybes būtinumą.
Surinkta estetinio ugdymo metodinė medžiaga suteikia galimybę apibrėžti tyrimo problemą: kokios yra pedagoginės efektyvumo sąlygos vaiko estetiniam ugdymui per meną? Straipsnyje pristatoma sukurta estetinė meno paradigma ugdymo procese bei dalijamasi eksperimentinio darbo patirtimi.
Pasakojama apie efektyvų pasirengimą ir jo svarbą vaiko estetiniam ugdymui mokymosi procese. Šis tyrimas apėmė teorinės medžiagos ir dokumentų rinkimą apie ikimokyklinio amžiaus vaikų estetinį meninį ugdymą; stebėjimus švietimo organizacijose; lygio nustatymą ir kriterijų sudarymą. Straipsnyje atskleidžiami ir trumpai apibūdinami paradigmos struktūriniai elementai bei aprašomos praktinės estetinės meno paradigmos efektyvumo sąlygos. Remdamiesi savo darbo rezultatais ir metodinės literatūros analize bei plačiausiai naudojamomis bendrojo ugdymo programomis, autoriai sukūrė estetinę meno paradigmą ir apibrėžė pagrindinius paradigmos komponentus: pažintinį komponentą, praktinį komponentą, kultūrologinį komponentą, į asmenybę orientuotą komponentą ir sinergetinį komponentą. Straipsnyje pristatomas Maskvos edukaciniame komplekse atliktas tyrimas, apimantis vaikų estetinio ugdymo praktikos stebėjimus, estetinio suvokimo ir meninio kūrybiškumo pasiekimų kriterijų lygio grupes, teorinės medžiagos analizę bei estetinio ugdymo menu (pavyzdžiui, ikimokyklinio amžiaus vaikų estetinio vystymosi knygų iliustracijų erdvėje paradigma) metodinius patikslinimus.
Eksperimente dalyvę vaikai žymiai pagerino savo estetinio vystymosi rodiklius, tokius kaip estetinis meno suvokimas, meninis ir kūrybinis tobulėjimas, verbalinis ir neverbalinis kūrybiškumas. Tyrimas atskleidžia, kad estetinė meno paradigma daro teigiamą poveikį asmens, kuriam reikalingas aukštas etinis ir moralinis lygis, sąmoningumas ir gebėjimas kurti, ateities formavimui. Mokytojas, pasirinkdamas veiklos ir kūrybiškumo temas, remdamasis estetine meno paradigma, gali sukurti efektyvią ir harmoningą mokymosi aplinką bei padaryti vaiko asmenybės estetinio formavimo procesą įdomų patiems mokiniams.

Downloads

Published

2020-08-31

Numeris

Skyriai

Straipsniai