Vaikų ir tėvų su sveikata susijusios gyvenimo kokybės vertinimo skirtumų diadose monitoringas

Authors

  • Rita Vaičekauskaitė Klaipėdos universitetas
  • Jūratė Grubliauskienė Klaipėdos universitetas
  • Jurgita Babarskienė LCC International University
  • Ričardas Krikštolaitis Vytauto Didžiojo universitetas

DOI:

https://doi.org/10.15823/p.2021.142.9

Pagrindiniai žodžiai:

subjektyvus sveikatos vertinimas, su sveikata susijusi gyvenimo kokybė, vaikai ir paaugliai, diadinis vertinimas

Santrauka

Su vaikų sveikata susijusios gyvenimo kokybės tyrimai neapsiriboja tėvų vertinimais, todėl vis dažniau anketas pildo ir vaikai. Vis dėlto susiduriama su problema, kad vaikai ir tėvai skirtingai vertina gyvenimo kokybę. Buvo manoma, kad skirtumus lemia skirtingos anketos. Sukūrus KIDSCREEN klausimyną, kuris turi identiškas versijas vaikams ir tėvams, vis tiek vertinimo skirtumai išlieka pakankamai ryškūs.
Tyrime dalyvavo 1564 vaikai, paaugliai ir tėvai, kurie pildė KIDSCREEN-52 klausimyno lietuvišką validuotą versiją. Tyrimo duomenys rodo, kad daugiausia tėvų ir vaikų gyvenimo kokybės dimensijų vertinimai išsiskiria, kai vaikų ir tėvų subjektyvus sveikatos vertinimas yra geras, o sutampa, kai subjektyvus sveikatos vertinimas yra blogas. Vis dėlto tik 9 procentai vaikų ir tėvų sutaria dėl blogo subjektyvios sveikatos vertinimo. Nors 58 procentai vaikų ir tėvų sutaria dėl to, kad vaiko sveikata gera, tačiau geras sveikatos vertinimas nebūtinai reiškia vienodai gerą vaikų ir tėvų gyvenimo kokybės vertinimą. Trūkstant konceptualumo, negalima pasakyti, kad vieni skirtumai yra geri arba blogi. Tyrimo metu subjektyvaus sveikatos vertinimo pagrindu išskirtos keturios vaikų ir tėvų diadų kategorijos, kurios tolesniuose tyrimuose įgalina modeliuoti konkrečias su sveikata susijusios vaikų gyvenimo kokybės gerinimo edukacines strategijas.

Atsisiuntimai

Publikuota

2023-09-18

Kaip cituoti

Vaičekauskaitė, R., Grubliauskienė, J., Babarskienė, J., & Krikštolaitis, R. (2023). Vaikų ir tėvų su sveikata susijusios gyvenimo kokybės vertinimo skirtumų diadose monitoringas. Pedagogika / Pedagogy, 142(2), 166–181. https://doi.org/10.15823/p.2021.142.9

Numeris

Skyriai

Straipsniai