Mokytojų tipologija pagal suvokiamą netinkamą mokinių elgesį – mokytojų saviveiksmingumo skirtumai
DOI:
https://doi.org/10.15823/p.2021.142.6Pagrindiniai žodžiai:
netinkamas elgesys, mokytojų saviveiksmingumas, klasterio analizė, mokymosi strategijos efektyvumas, efektyvumas klasėjeSantrauka
Žmogaus veiklos sėkmė ar nesėkmė tiesiogiai siejasi su saviveiksmingumu, kuris veikia kaip gebėjimų, įgūdžių ir žinių mobilizatorius. Saviveiksmingumas siejamas su daugeliu mokytojo profesijos sričių. Šiame straipsnyje apžvelgiama, kaip jis susijęs su blogu mokinių elgesiu. Šio straipsnio tikslas yra nustatyti mokytojų tipologiją suvokiamo studentų elgesio diapazone ir mokytojų efektyvumo skirtumus. Tyrimui buvo naudojami du tyrimo instrumentai. Tai griežtas klausimynas, sukurtas pačių autorių, kurio tikslas nustatyti netinkamo elgesio simptomų dažnį 5 balų Likerto skalėje, ir Ohajo valstijos mokytojų efektyvumo skalės (angl. OSTES) klausimynas, kurio tikslas nustatyti pačių mokytojų efektyvumą.
Duomenys buvo analizuojami IBM SPSS (22 versija) naudojant indukcinę statistiką (Manno-Whitney U testas, chi kvadratas). Siekiant įvertinti vidinį testų nuoseklumą buvo paskaičiuotas Cronbach’o α koeficientas. Buvo atlikta klasterinė analizė, nustatyta mokytojų tipologija pagal netinkamo elgesio apraiškas.
Pagal mokinių netinkamo elgesio mastą nustatyti du mokytojų tipai, bet tai neišryškino didelių mokytojų efektyvumo skirtumų. Tyrimas rodo, kad mokytojų saviveiksmingumas tiesiogiai siejasi su mokytojais, kurie sugeba spręsti netinkamo mokinių elgesio problemas, tačiau sutrikdo elgesį tų mokytojų, kurie nesugeba efektyviai valdyti klasės.
Atsisiuntimai
Publikuota
Kaip cituoti
Numeris
Skyriai
License
Copyright (c) 2021 Authors

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.