Dirbtinio intelekto naudojimo mokymo(si) ir tyrimų tikslais gairės
Iš https://www.oxsico.com/guidelines-for-ai-usage-in-universities/
ATSAKINGAS IR ETIŠKAS NAUDOJIMAS
- Tyrėjai savo tyrimo metodinėje dalyje turi aiškiai nurodyti apie DI įrankių naudojimą bei atitinkamai pažymėti DI sukurtą turinį.
- Tyrėjai turi laikytis atitinkamų privatumo reikalavimų ir gauti reikiamus sutikimus, kai naudoja dirbtinio intelekto įrankius, susijusius su duomenų rinkimu, saugojimu ar apdorojimu.
- Tyrėjai turi suprasti, kad DI gali būti šališkas ir imtis priemonių užtikrinti nešališkas tyrimų išvadas ir rezultatus.
- Naudodami DI įrankius arba įtraukdami DI sukurtą turinį į mokslo darbus, tyrėjai privalo gerbti intelektinės nuosavybės teises ir laikytis autorių teisių įstatymų.
METODOLOGIJA IR DUOMENŲ ANALIZĖ
- Tyrėjai turėtų atsižvelgti į tokius veiksnius kaip DI tikslumas, patikimumas ir suderinamumas su tiriamąja sritimi ir atidžiai įsivertinti DI įrankių tinkamumą tyrimui.
- Išvados arba rezultatai, gauti naudojant DI priemones, turėtų būti patikrinti ir validuoti.
- Tyrėjai turėtų teikti pirmenybę DI įrankiams, kurie paaiškintų arba pateiktų įžvalgų apie jų išvadų ar rezultatų logiką.
AKADEMINIS SĄŽININGUMAS IR PLAGIATAS
- Tyrėjai turėtų paminėti naudotas DI priemones ir nurodyti DI sukurtą ir mokslo darbe panaudotą turinį.
- Tyrėjai turėtų užtikrinti, kad jų tiriamasis darbas būtų originalus, demonstruotų kritinį mąstymą ir kūrybiškumą, neapsiribojant vien tik DI sukurto turinio ar idėjų atkūrimu.
RECENZAVIMAS IR BENDRADARBIAVIMAS
- Tyrėjai recenzentams turi atskleisti informaciją apie DI įrankių ar DI kurto turinio naudojimą.
- Bendradarbiaudami su kitais tyrėjai turėtų nustatyti aiškias DI įrankių naudojimo, dalijimosi duomenimis ir autorystės įsipareigojimų gaires