Nusikaltimų kvalifikavimo taisyklės, nustatytos baudžiamajame įstatyme (pavyzdžiui, lyginamoji analizė tarp Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso ir Baltarusijos Respublikos baudžiamojo kodekso
DOI:
https://doi.org/10.7220/2029-4239.22.4Pagrindiniai žodžiai:
Baudžiamojo kodekso normos, nusikaltimų kvalifikavimas, nusikaltimų kvalifikavimo taisyklėsSantrauka
Šiame straipsnyje, remiantis lyginamąja Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso ir Baltarusijos Respublikos baudžiamojo kodekso normų analize, parodomas nusikaltimų kvalifikavimo taisyklių, kurios normatyviškai įtvirtintos atitinkamuose baudžiamuosiuose įstatymuose, turinys. Autorius analizuoja dviejų šalių norminių pažiūrų ypatumus, susijusius su kvalifikavimo taisyklėmis, kai nusikaltimą daro atitinkamos valstybės pilietis, esantis už šios valstybės ribų. Taip pat parodomi „dvigubo nusikalstamumo“ taisyklės išimčių skirtumai. Kritiškai nagrinėdamas Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso ir Baltarusijos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatas, autorius šioje dalyje siūlo dvigubo baudžiamumo taisyklės išimtį baudžiamajame įstatyme suformuluoti remiantis šiais kriterijais: a) veika pripažįstama nusikaltimu pagal tos šalies baudžiamąjį įstatymą, kurios pilietis yra tą veiką įvykdęs asmuo; b) ši veika nėra nusikaltimas pagal valstybės, kurios teritorijoje ji buvo padaryta baudžiamąjį įstatymą; c) padaryta veika priklauso sunkaus ar ypač sunkaus nusikaltimo kategorijai; d) šis nusikaltimas nukreiptas prieš valstybės, kurios pilietis yra šis asmuo, interesus.
Šiame straipsnyje ypatingas dėmesys skiriamas bendrininkavimo nusikaltime kvalifikavimo taisyklių analizei ir palyginimui: organizatoriaus, kurstytojo ir bendrininko veikos kvalifikavimas, kuomet bendrininkaujama pasiskirstant vaidmenis; baudžiamasis vertinimas, esant nesėkmingam bendrininkavimui darant nusikalstamą veiką; nusikaltimo kvalifikavimas, esant aplinkybėms, kurios šalina, lengvina arba sunkina vieno iš bendrininkų baudžiamąją atsakomybę; sunkinanti organizuotos grupės ir nusikalstamos organizacijos (nusikalstamo susivienijimo) narių kvalifikacija. Taip pat autorius nurodo lyginamųjų baudžiamosios teisės normų privalumus ir problemas. Pagal kai kurias nusikaltimų kvalifikavimo taisykles yra išsakoma autoriaus pozicija dėl optimalių požiūrių į atitinkamų normų formulavimą.
Remiantis Baltarusijos Respublikos baudžiamojo kodekso normomis, straipsnyje išdėstytos ir tos nusikaltimo kvalifikavimo taisyklės, kurios nerado norminio užtvirtinimo dabartiniame Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso tekste. Autorius taip pat parodo Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso privalumus, atskirties požiūriu kalbant apie „dubliavimo” ir „administracinės atsakomybės prioriteto” pašalinimą, ir mano, kad ši patirtis yra naudinga Baltarusijos įstatymų leidėjui.
Atsisiuntimai
Atsisiuntimai
Publikuota
Kaip cituoti
Numeris
Skyriai
License
Copyright (c) 2021 Teisės apžvalga

This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.
Jei nenurodyta kitaip, autorinės teisės priklauso autoriui ir Lietuvos Respublikai. Lietuvoje galioja griežta politika dėl bet kokių plagijavimo formų, įskaitant savi- plagijavimą. Bet kuriai citatai, netgi trumpai, turi būti pateikiama atitinkama nuoroda. Bet kokia pažodinė citata turi būti pateikiama kabutėse arba išskiriama į atskirą pastraipą.