6. Asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo reglamentavimo tendencijos Europos Sąjungoje ir Lietuvoje

Authors

  • Kristina Astromskė

DOI:

https://doi.org/10.7220/2029-4239.18.6

Pagrindiniai žodžiai:

Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas, pacientų judumas, pacientų teisės, tarpvalstybinė sveikatos priežiūra, Europos Sąjungos sveikatos politika.

Santrauka

Straipsnyje analizuojama Europos Sąjungos teisė, LR įstatymai ir kiti teisės aktai, politiniai dokumentai, teismų praktika, taip pat mokslinė literatūra, susiję su pacientų judumo ir sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo teisinių sąvokų turiniu ir apibrėžtimi, taip pat su sveikatos sistemos reguliavimo, įtvirtinančio sąlygas sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui didinti, raida.

Iš analizės matyti, jog, siekiant įgyvendinti Europos Sąjungos teisę asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo srityje, teisės aktuose reikalinga apibrėžti ir detalizuoti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo sąvoką, įtvirtinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo kriterijus. Sudėtinga vienareikšmiškai apibrėžti sveikatos priežiūros prieinamumo sąvoką, nes jai būdingas tarpdiscipliniškumas, , tačiau Europos Sąjungos valstybės narės turėtų ne tik aiškiai sureguliuoti sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką, kokybės ir prieinamumo kriterijus, bet ir numatyti procedūras bei priemones, padedančias tiek valstybėje apdraustam, tiek atvykstančiam iš kitos Europos Sąjungos valstybės narės pacientui kiek įmanoma paprasčiau įgyvendinti savo teises ir jas apginti.

Analizuojant teisinio reguliavimo raidą Lietuvoje, pastebima tendencija, kad įstatymų leidėjas tikslina sveikatos priežiūros paslaugų kokybės ir prieinamumo sąvokų apibrėžimą, aktyviai rengiami ir įtvirtinami poįstatyminiai teisės aktai, nustatantys detalesnius valstybinio lygmens reikalavimus, įgalinančius didesnį sveikatos priežiūros paslaugų teikimo kriterijų universalumą, koordinavimą ir kontrolės galimybes. Naujų teisės aktų priėmimo prielaidos negali būti tiesiogiai siejamos su tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo didinimu, tačiau neabejotina, kad jos yra veikiamos didėjančio Lietuvos sveikatos sistemos koordinavimo su Europos Sąjungos sveikatos politika ir siekiu užtikrinti tarptautiniu mastu pripažįstamus sveikatos priežiūros standartus.

Atsisiuntimai

Download data is not yet available.

Atsisiuntimai

Publikuota

2018-11-25

Kaip cituoti

Astromskė, K. (2018). 6. Asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo reglamentavimo tendencijos Europos Sąjungoje ir Lietuvoje. Law Review / Teisės apžvalga, (18), 98–113. https://doi.org/10.7220/2029-4239.18.6

Dažniausiai skaitomi to paties autoriaus (-ių) straipsniai