4. Ar ES atsinaujinančios energijos paramos sistemos atitinka laisvo prekių judėjimo principą?
DOI:
https://doi.org/10.7220/2029-4239.18.4Pagrindiniai žodžiai:
Energetika, Europos Sąjungos teisė, atsinaujinanti energetika, laisvas prekių judėjimas, skatinimo priemonės.Santrauka
Šiuo metu energetikos sektorius susiduria su dideliais iššūkiais siekiant Europos Sąjungoje sukurti vidaus energetikos rinką. Viena iš šios kompleksinės problemos dalių yra atsinaujinančios energetikos skatinimo priemonių integravimas į vidaus elektros rinką. Kadangi atsinaujinančios energetikos skatinimo priemonių suvienodinimas ES kontekste tampa vis aktualesnis, todėl šiame straipsnyje autorius siekia nustatyti, ar atsinaujinančios energijos skatinimo priemonių modeliai ES atitinka laisvo prekių judėjimo principą. Pažymėtina, kad šalys narės nustato skatinimo priemones atsižvelgdamos išskirtinai į nacionalinius interesus, o tai neigiamai veikia tarpvalstybinę prekybą ES atsinaujinančia energija. Atitinkamai, valstybių narių nacionalinis protekcionizmas galimai prieštarauja laisvo prekių judėjimo principui ES. Vis dėlto esama nuostatų ir principų, išimtinais atvejais leidžiančių nukrypti nuo ES pamatinių principų. Atsižvelgdamas į atsinaujinančios energetikos reikšmę aplinkosaugai, straipsnio autorius, remdamasis ETT jurisprudencija, daro išvadą, kad tirti atsinaujinančios energetikos skatinimo priemonių modeliai, ribojantys tarpvalstybinę prekybą, yra leidžiami ES.
Energetikos sektoriuje egzistuojančios praktikos, lemiančios skatinimo priemonių konvergenciją, vyksta dviem kryptimis: iš viršaus ir iš apačios. Iš apačios konvergencija vyksta natūraliai ieškant geriausių valstybių narių praktikų kuriant, administruojant ir įgyvendinant užsibrėžtus tikslus. Kita kryptimi vykstančią konvergenciją apibrėžia ES teisėje nustatyti bendro pobūdžio reikalavimai, kurie privalomi visoms valstybėms narėms. Straipsnio autorius manymu, šiuo metu vykstanti dviejų krypčių konvergencija sudaro sąlygas taikyti suvienodintą atsinaujinančios energijos skatinimo priemonės modelį, kuris neprieštarautų laisvo prekių judėjimo principui ES.
Nepaisant to, kad šalys narės turi teisę apsaugoti nacionalinę rinką nuo kitų valstybių narių atsinaujinančios energijos, atsinaujinančios energijos skatinimo priemonių harmonizavimas ES lygiu leidžia užtikrinti tinkamą laisvo prekių judėjimo principo įgyvendinimą. Šiuo metu pastebima vis aiškesnė atsinaujinančios energijos skatinimo priemonių konvergencija iš apačios, ji yra nulemta dalijimosi geriausia praktika tarp valstybių narių. Taigi, tirti dažniausiai naudojami atsinaujinančios energijos skatinimo priemonių modeliai ES – fiksuotas tarifas ir žalieji sertifikatai – neprieštarauja laisvo prekių judėjimo principui. Vienas iš svarbiausių elementų nustatant, ar atsinaujinančios energijos skatinimo priemonės atitinka laisvo prekių judėjimo principą ES, yra šių priemonių proporcingumas.
Atsisiuntimai
Atsisiuntimai
Publikuota
Kaip cituoti
Numeris
Skyriai
License
Jei nenurodyta kitaip, autorinės teisės priklauso autoriui ir Lietuvos Respublikai. Lietuvoje galioja griežta politika dėl bet kokių plagijavimo formų, įskaitant savi- plagijavimą. Bet kuriai citatai, netgi trumpai, turi būti pateikiama atitinkama nuoroda. Bet kokia pažodinė citata turi būti pateikiama kabutėse arba išskiriama į atskirą pastraipą.