LAZERINIO ŽEMĖS PAVIRŠIAUS SKENAVIMO LIDAR_DR_LT DUOMENŲ RINKINIO NAUDOJIMO PERSPEKTYVOS VALSTYBĖS ĮMONĖJE VALSTYBINIŲ MIŠKŲ URĖDIJOJE IR TAI LEMIANTYS ASPEKTAI

Authors

  • Karolis Kimbirauskas Vytauto Didžiojo universitetas Žemės ūkio akademija

Pagrindiniai žodžiai:

miškų inventorizacija, lazerinis žemės paviršiaus skenavimas, medynų tūris, Random Forest, nuotoliniai tyrimai

Santrauka

Nuotoliniai tyrimai vis dažniau naudojami miškininkystėje gaunant įvairius parametrus, VĮ Valstybinė miškų urėdija vykdo nuotoliniais metodais remtą medynų tūrio apskaičiavimą naudojant specifinius medynų matavimus, Nacionalinės žemės tarnybos prie žemės ūkio ministerijos teikiamą lazerinio žemės paviršiaus skenavimo rinkinį „Lidar_DR_LT – skaitmeniniai erdviniai lazerinio skenavimo taškų duomenys (2019–2022 m.)“ ir „Random Forest“ algoritmą. Šio tyrimo tikslas – įvertinti minėto duomenų rinkinio naudojimo miško sklypų inventorizacijose potencialą ir tai lemiančius aspektus, lyginant ir analizuojant nuotoliniu metodu gautus parametrus su 2023–2024 m. vykdytos sklypinės miškų inventorizacijos duomenimis.

Tyrimo rezultatai rodo, kad gaunamų rodiklių tikslumui ir naudojimui stiprią įtaką gali turėti medynų parametrai, tokie kaip: medynų amžius, vyraujanti medžių rūšis, skalsumas ir ardiškumas. Šis medynų parametrų apskaičiavimo metodas gali būti potencialus įrankis tačiau turi būti plačiau įvertinta, kokiems tikslams jis gali būti panaudotas ar tai būtų tradicinės miškų inventorizacijos duomenų papildymas ar net dalinis jos pakeitimas. Šis duomenų rinkinys ir pastovus jo atnaujinimas gali leisti pastoviai ir nepertraukiamai atnaujinti medynų parametrus plačiu mastu.

Atsisiuntimai

Publikuota

2025-07-04