LAZERINIO SKENAVIMO METODO NAUDOJIMO GALIMYBĖS MEDŽIŲ DEFOLIACIJOS IR KITŲ DENDROMETRINIŲ PARAMETRŲ VERTINIMUOSE

Authors

  • Simona Sajonė Vytauto Didžiojo universitetas Žemės ūkio akademija

Pagrindiniai žodžiai:

lazerinis skenavimas (LiDAR), defoliacija, dendrometriniai parametrai

Santrauka

Šiame straipsnyje analizuojamos lazerinio skenavimo (LiDAR) technologijos panaudojimo galimybės miškininkystėje vertinant medžių defoliaciją ir kitus dendrometrinius parametrus. Šiuolaikinė miškininkystė stengiasi pasitelkti kuo daugiau modernių technologijų siekiant palengvinti ir supaprastinti žmogaus darbą bei pašalinti žmogiškosios klaidos padarymo galimybę. Tradiciniai medynų matavimo metodai suteikia didesnę galimybę rezultatus nulemti įtakojant žmogiškajam faktoriui, taip pat reikalauja didesnės žmogaus darbo jėgos.

Tyrime nagrinėjami LiDAR privalumai ir trūkumai, naudojant šią technologiją medžių aukščio, lajos matmenų ir defoliacijos lygio nustatymams, taip pat jų palyginimas su tradiciniais metodais. Eksperimentiniai matavimai buvo atlikti Ignalinos rajono miškuose, naudojant DJI Matrice 350 RTK droną su Zenmuse L2 lazeriniu skeneriu. Tyrimo metu buvo vertinami skirtingų aukščių skenavimo rezultatai bei jų tikslumas lyginant su rankiniais matavimais.

Rezultatai rodo, kad LiDAR technologija užtikrina aukštą matavimo tikslumą, vidutinė paklaida medžių aukščio matavimuose buvo iki 0,5 metro, o defoliacijos vertinimo tikslumas siekė 5%, palyginti su 10–20% paklaida vizualiniuose stebėjimuose. Tačiau, šios technologijos trūkumas yra didelės išlaidos drono, skenerio ir programinės įrangos įsigijime. Taip pat, vertinant gautų duomenų apimtį, reikalinga itin galinga kompiuterinė įranga.

Straipsnyje pateiktose išvadose, teigiama, kad tai itin perspektyvus metodas palengvinant miškininko darbą ir priimant greitesnius sprendimus ypač esant kritinėms situacijoms.

Atsisiuntimai

Publikuota

2025-07-04