BIODEGALŲ ĮTAKOS BENZINO TIESIOGINIO ĮPURŠKIMO CHARAKTERISTIKOMS TYRIMAS

Authors

  • Paulius Bružikas Vytauto Didžiojo universitetas Žemės ūkio akademija

Pagrindiniai žodžiai:

bioetanolis, biobutanolis, benzinas, įpurškimo charakteristika, benzino tiesioginis įpurškimas

Santrauka

Siekiant mažinti transporto priemonių išmetamų šiltnamio efektą skatinančių dujų kiekį, vis daugiau mineralinių degalų keičiama biodegalais. Tačiau šių degalų fizikinės ir cheminės savybės dažniausiai ženkliai skiriasi nuo tradicinių degalų savybių, o tai atsiliepia transporto priemonių variklių eksploatacinėms savybėms ir deginių emisijai. Variklių darbo rodiklius iš dalies lemia degiojo mišinio paruošimas. Tai ypač aktualu varikliams su tiesioginiu benzino įpurškimu, kurių naudojimas automobiliams sparčiai didėja.

 Darbo tikslas buvo ištirti biodegalų įtaką benzino tiesioginio įpurškimo sistemos charakteristikoms. Tyrimai atlikti įpurškiant tris skirtingus degalus: benziną, 85 % bioetanolio ir 15% benzino mišinį (E85), 85 % biobutanolio ir 15% benzino mišinį. Įpurškimo charakteristikos buvo registruojamos „Bosch“ metodu. Degalai buvo purškiami 10,0 MPa, 17,5 MPa ir 25,0 MPa slėgiais, purkštuvo valdymo impulso trukmę keičiant nuo 0,25 iki 1,2 ms.

Tyrimais nustatyta, kad degalus įpurškiant 10 MPa slėgiu, E85 atveju maksimalus degalų debitas buvo 5,07 % mažesnis nei įpurškiant benziną. O tuo pačiu slėgiu įpurškiant B85 degalus, debitas buvo 13,7 % didesnis. Įpurškimo slėgį padidinus iki 17,5 MPa įpurškiamų E85 degalų debitas buvo 6,1 % didesnis, o įpurškiant B85 degalus – 11,3 % didesnis nei įpurškiant benziną. Degalus įpurškiant 25 MPa slėgiu, E85 ir B85 degalų debitas buvo 19,03 % didesnis nei įpurškiant benziną. Visais atvejais tikroji įpurškimo trukmė buvo ilgesnė už purkštuvo valdymo impulso trukmę.

Atsisiuntimai

Publikuota

2024-10-24