ČESNAKŲ TRĘŠIMO TECHNOLOGIJŲ TYRIMAS
Pagrindiniai žodžiai:
tręšimas, organinės trąšos, mineralinės trąšos, česnakų tręšimasSantrauka
Tręšimas greta kitų agrotechnikos priemonių – sėjomainos, žemės dirbimo, sėjos, pasėlių priežiūros ir kt. – laikomas veiksmingiausia augalų derlingumo, derliaus kokybės gerinimo priemone. Tačiau trąšų veiksmingumą lemia daug veiksnių: dirvožemio fizikinės ir cheminės savybės, tręšimo lygis, maisto elementų santykis, tręšimo laikas, oro sąlygos, tręšimo būdai, darbų kokybė ir kt. Todėl vienas iš svarbiausių ir sudėtingiausių žemdirbių uždavinių yra racionalus augalų mitybos užtikrinimas. Trąšų efektyvumui didinti nuolat tobulinamos tręšimo technologijos ir gerinama trąšų kokybė.
Straipsnyje pateikiami granuliuotų organinių ir mineralinių trąšų paskleidimo tręšiant česnakus tyrimų rezultatai. Tyrimas atliktas 2 ha česnakų lauke pasirinktais 8, 10, 12 ir 14 km h-1 važiavimo greičiais išcentrine viendiske trąšų barstomąja.
Tyrimo rezultatais nustatyta, kad tręšiant česnakus 1000 kg ha-1 norma organinėmis granuliuotomis trąšomis ir 300 kg ha-1 amonio salietra norma, trąšų išbarstymo netolygumas buvo vienodas abiejose barstytuvo pusėse. Tačiau organinių granuliuotų trąšų skersinio paskleidimo atstumas buvo mažesnis negu mineralinių. Barstant organines trąšas labiau pasižeidė granulės forma, ypač esant 12–14 km h-1 važiavimo greičiams.