SKINDERIŠKIO DENDROPARKO KOLEKCINIŲ KLEVŲ RŪŠIŲ SKLYPŲ FLORISTINIO PADENGIMO IR DIRVOŽEMIO ANALIZĖ

Authors

  • Dovydas Reliūga Vytauto Didžiojo universitetas Žemės ūkio akademija

Pagrindiniai žodžiai:

analizė, dirvožemis, floristinis aprašymas, klevai

Santrauka

Tyrimas atliktas Skinderiškio dendrologiniame parke, kur buvo tiriami dendroparke augantys kolekciniai klevai ir dirvožemis iš 11 ėminių vietų, polajinės dalies floristinis padengimas. Vykdyta literatūros apžvalga, klevų rūšių polajinės dalies floristinio padengimo aprašymas naudojant Braun-Blanke skalę ir jų skirtumai, skirtingų klevų rūšių dirvožemio pH, mikroelementų vertinimas ir analizė, grafinis rezultatų vaizdavimas ir lyginimas. Sklypuose rastos 53 skirtingos žolinių augalų rūšys, iš kurių 1 yra invazinė (Heracleum sosnowskyi) ir 1 svetima (Bryonia sp.). Visuose sklypuose aptikta paprastoji garšva (Aegopodium podagraria), 5 sklypuose didžioji dilgėlė (Urtica dioica). Daugiausiai skirtingų žolinių augalų rūšių pastebėta 20 ir 18 sklypuose, kuriuose auga smulkialapis klevas (Acer mono) ir mandžiūrinio klevo (Acer mandshuricum) gojelis. Tankiausias apaugęs 20 sklypas, kuriame auga smulkialapis klevas (Acer mono).

Rūgščiausias dirvožemis yra prie totorinio klevo, o šarmingiausias – prie įvairių klevų. Sklypuose bendras azoto kiekis beveik visur mažas arba labai mažas, judriojo fosforo koncentracija ypatingai didelė 11 sklype (nenatūraliai), judriojo kalio, kalcio ir magnio koncentracijos visuose sklypuose per didelė.

Labai vienas nuo kito priklausomi dirvožemio elementai yra judrusis magnis ir judrusis kalcis, o didžiausia priešinga koreliacija tarp azoto (amoniako) ir pH.

Stipriausiai keičia dirvožemio cheminę sudėtį: Acer mono, Acer pseudoplatanus ir Acer ibericus.

Atsisiuntimai

Publikuota

2025-07-04